POZİSYONLANDIRMA NEDİR?

TANIM: Sağlıksız duruş ve iskelet deformasyonu önlemek, iç organların düzgün çalışmalarını serbest bırakmak, ve dik, sağlıklı oturmak için fiziksel teşvik etmek.

BEDENSEL AMAÇ: Pozisyonlandırma, oturulan zeminden başlayarak olabildiğince kişinin baş üstüne kadar uzyayan dik duruşla ilgilidir. Dik oturmak, iç organların rahat çalışması için çok önemlidir. Kamburlaşmaması veya kamburlaşmanın tam tersi oluşması veya yanı sıra sağ/sol skolyosun gelişmemesi veya ilerlememesi içindir. Çocuğun dik ve sağlıklı oturma potansiyeline ulaşması için verilen destek.

Aynı zamanda oturulan zeminden ayaklara kadar uzayan bölge ile ilgilidir. Bacaklar dışarı doğru açılma ve üst üstte makaslama potansiyeli varsa düzgün hale yönlendirilmelidir. Diz ve ayak bilek açısı mümkün olduğu kadar 90 derece korumalıdır. Ayak tabanlar ise bir yere değmelidir.

SOSYAL AMAÇ: Eğer çocuğun kas kontrolü veya kas gücü zayıf ise dik oturmakta zorlanır. Dik oturmakta zorlanır ise gözle temas etmek, ellerini kullanmak, uzanıp bir nesneyi tutmak mümkün olmayabilir çünkü enerjisini sadece kendini doğrultmak için çabalayacak. Kafese kısılmış gibi hissedebilir ve öğrenme, yaşama motivasyon azalabilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POZİSYONLANDIRMA