Yeni Haber/Blog

Bizim Süvari sandalyeler LDS tarafından dağıtıldı

Ortadaki sandalye ürettiğimiz Süvari

İstanbul Ajansı Haber Merkezi                                                                                08.06.2012

Sarıyer Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi ve Amerikalı yardım kuruluşu LDS, engelliler için bir eğitim programı düzenledi.
İki gün süren ve 16 gönüllünün katıldığı seminerde, tekerlekli sandalye kullanımı ve engel durumuna göre doğru sandalye teşhisi konularında eğitim verildi. Bugüne kadar Türkiye genelinde 41 bini aşkın sayıda tekerlekli sandalye bağışı yapan Latter Day Saint
(LDS) Yardım Kuruluşu, beraberlerinde getirdikleri tekerlekli sandalyeleri de tespit edilen ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere Sarıyer Belediyesi İstinye Semt Evi’ne teslim ettiler.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sarıyer Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Mahmut Kement, eğitim faaliyetlerinden bahsederken; yardımın sadece vicdan veya duygu durumu olmadığını, özellikle engelli yurttaşlara yapılacak yardımların bilimsel süzgeçten geçmeden, doğru analizler yapılmadan verilmesi halinde yarardan çok zarar getireceğini belirtti. Seminere katılan 16 kişilik ekibin engellilerle irtibat halinde olan belediye birimlerinden ve diğer sivil toplum kuruluşlarından oluştuğunu sözlerine ekleyen Kement; “Bugün itibariyle 20 engelli yurttaşımıza sandalye vereceğiz. Bu konuda eğitim alan arkadaşlarımız kendileriyle bir mülakat yapmak suretiyle engel durumlarını ve yaşadıkları çevre şartlarını göz önünde bulundurarak 2 farklı türde olan tekerlekli sandalyelerimizden uygun olanını verecekler” dedi.
Semt Evi’nde düzenlenen tekerlekli sandalye teslim törenine katılan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Ayber aynı zamanda seminere katılarak sertifika almaya hak kazanan gönüllülere ve semineri düzenleyen LDS temsilcilerine teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Oturma ve Pozisyonlandırma Semineri

Mayıs 2-4 tarihinde "Oturma ve Pozisyonlandırma" adlı bir semineri organize ettik. Amerika'dan gelen fizyoterapist Zachary Sommermeyer engelli çocuklara yardımcı olanlarak, bu çocukların doğru oturması ve pozisyonlandırmasını izah etti. Kifas'ın Genel Müdürü Ken Erickson de bazı çocukları sandelyelerimize oturtu. "Kardelenin Dostları" adlı bir dernek Kifas tarafından üretilmiş sandalyeleri sipariş edip çocuklara dağıttı.