VAKIF İLE DERNEK

IRAK'A SÜVARİLER DAĞITIMI

2010 ile 2011 yıllarında Iraqi Humanitarian and Investment Fund Trust (Irak İnsani ve Yatırım Sandığı Vakfı) için Kifas 1.800 adet RoughRider tekerlekli sandalyeyi imal etti. Teslimatından önce, bu vakıf yerel ortopedik doktorlar ve fizyoterapistleri ayarlayarak Irak'ın her bölgesine dağıtımını gerçekleştirdi. 

Kifas'ın Türkiye'deki jeopolitik konumu, Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya böyle dağıtımlar için ideal bir yer almaktadır.

SÜVARİLER HAİTİ'DE DAĞITILDI

2010 yılında Haiti'nin korkunç depreminden sonra, biri yerli diğeri de yabancı iki ayrı kurum 180'er Kifas Süvari (RoughRider) tekerlekli sandayeyi sipariş verip Türkiye'den Haiti'ye gönderdi. Bir vakada kargo navlunu Humedica adlı Alman kuruluş tarafindan karşılandı.  Hastaların değerlendirilmesi ve dağıtımı Handicap International tarafından üstlendi. SÜVARİ, Haiti'deki gibi çok zor şartlar olan yerlerde rahat sürülür, yıllar boyunca dayanır ve yerinden temin edilen parça ve teknoloji ile tamir edilir.

Fotografta depremde yıkılan binadan dolay bacaklarını kaybetmiş adam ve Handicap International kuruluşunda çalışanlar tarafından kullanma eğitimi almaktadır. Süvari sayesinde yeni bir özgürlük kazanmıştır.

Bizim Süvari sandalyeler LDS tarafından dağıtıldı

Ortadaki sandalye ürettiğimiz Süvari

İstanbul Ajansı Haber Merkezi                                                                                08.06.2012

Sarıyer Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi ve Amerikalı yardım kuruluşu LDS, engelliler için bir eğitim programı düzenledi.
İki gün süren ve 16 gönüllünün katıldığı seminerde, tekerlekli sandalye kullanımı ve engel durumuna göre doğru sandalye teşhisi konularında eğitim verildi. Bugüne kadar Türkiye genelinde 41 bini aşkın sayıda tekerlekli sandalye bağışı yapan Latter Day Saint
(LDS) Yardım Kuruluşu, beraberlerinde getirdikleri tekerlekli sandalyeleri de tespit edilen ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere Sarıyer Belediyesi İstinye Semt Evi’ne teslim ettiler.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sarıyer Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Mahmut Kement, eğitim faaliyetlerinden bahsederken; yardımın sadece vicdan veya duygu durumu olmadığını, özellikle engelli yurttaşlara yapılacak yardımların bilimsel süzgeçten geçmeden, doğru analizler yapılmadan verilmesi halinde yarardan çok zarar getireceğini belirtti. Seminere katılan 16 kişilik ekibin engellilerle irtibat halinde olan belediye birimlerinden ve diğer sivil toplum kuruluşlarından oluştuğunu sözlerine ekleyen Kement; “Bugün itibariyle 20 engelli yurttaşımıza sandalye vereceğiz. Bu konuda eğitim alan arkadaşlarımız kendileriyle bir mülakat yapmak suretiyle engel durumlarını ve yaşadıkları çevre şartlarını göz önünde bulundurarak 2 farklı türde olan tekerlekli sandalyelerimizden uygun olanını verecekler” dedi.
Semt Evi’nde düzenlenen tekerlekli sandalye teslim törenine katılan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Ayber aynı zamanda seminere katılarak sertifika almaya hak kazanan gönüllülere ve semineri düzenleyen LDS temsilcilerine teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler takdim etti.